مجموعه جزایر آران متشکل از سه جزیره با نام های: "Inishmore"، "Inishmaan"،" Inisheer"می باشد که در ابتدای خلیجِ گالوی در سواحل غربی ایرلند واقع شده است. که "Inishmore" بزرگترین و "Inisheer" کوچک ترینِ این جزایر محسوب میشوند. جمعیت تقریبی آران 1200 تن میباشد که زبانِ رسمی آنها ایرلندی و انگلیسی میباشد.
وقتی حرف از جزیره میشود چیزهایی همچون سواحلِ شنی، آفتابِ سوزان، گشت و گذار به ذهن ما میرسد. اما به طور کلی آران با آن چیزی که در ذهنِ ما نقش بسته است تفاوت دارد. آران به دلیلِ فضای بی صدا و آرامَش، مکانی "روحانی" شناخته میشود، منظرههایی نظیر کیلومترها سنگهای رُسُوبی که توسط دیوارهای سنگی احاطه شده اند، سواحل آرام و آبهایی پاک و تمیز، صخره های وسیع با قدمتی طولانی، اینها هیچ شباهتی با مکانهایی که تا کنون بازدید کرده اید ندارد. اگر از جزایر هاوایی، مالدیو و ... خسته شده اید و میخواهید تجربه ای تازه داشته باشید آران میتواند انتخابی به یاد ماندنی باشد.
1-نگاهیِ به ‫#‏ایرلندِ‬ قدیم
اگر در قرن 19ام به ایرلند سفر کرده باشید اکنون متوجه تغییراتِ صورت گرفته در معماری و جایگزینی معماری مدرن با معماری سنتی خواهید شد. اما آران از این تغییرات و نوسازی ها در امان مانده و تا حدِ زیادی معماری و فرهنگِ سنتی خود را حفظ نموده. زبان ساکنین آران همچنان ایرلندی یا اسکاتلندی است با این حال تمامی ساکنین به زبان انگلیسی تسلطِ کامل دارند.


2-آرامشی بی مثال
بارهای قدیمی، رستوران ها و قلعه های بازمانده از دوارن قبل مسیحیت که بخش وسیعی از آن ها توسط سنگ های رسوبی و دیوارهای سنگی پوشیده شده اند سهم زیادی از مناظر طبیعی و دیدنی آران را به خود اختصاص داده اند. دوچرخه سواری و ماهیگیری در کنار دریا میتواند احساسی همچون یکی شدن با طبیعت و آرامشی عمیق و دوست داشتنی را برای شما به ارمغان بیاورد. آران یکی از بی سر و صدا ترین و رساخیزترین معابدیست که کسی میتواند تصورش را داشته باشد.
3- مناظرِ به یاد ماندنی
قدمت جزایر ‫#‏آران‬ به ساکنین عصر بُرنز بر میگردد. در آران تعدادی قلعه باستانی بازمانده از عصر بُرنز و عصر آهن موجود میباشد که در صخره هایی رو به اقیانوس اطلس واقع شده است. "Dun Aengus" یکی از این قلعه هاست که در صخره ای با فاصله 300 فوت از سطح زمین قرار دارد. The Black Fort, O’Brien’s Castle, Teampull Bheanáin, Teampall an Cheathrair Álainn تنها بخشی قلعه¬های مشهور و دیدنیِ موجود در جزایر آران هستند. چیزی که این مکان¬ها را خاص جلوه میدهد تعدادِ کمِ بازدیدکنندگان و ساکنین این محل هستند.
4- بازمانده های تاریخی
آران با تاریخ 5000 ساله خود و همچنین بازمانده هایی از عصر برنز مکانی تاریخی شناخته میشود. تعداد محدودی از ساختمان های عصر مسیحیت در آران هنوز حفظ شده است. چندین قلعه قرون وسطایی و کلیساهای بازمانده از قرن 9 ام و 10ام نیز در جزایر آران موجود هست که جزء جاذبه های گردشگری ایرلند به شمار میرود. مناظر دیدنی مانند سنگهای رسوبی در جزایر Inishmore and the Na Seacht Teampaill and Dun Aonghasa چند مکان دیدنی هستند که لایق ثبت در میراث جهانی اند.
5- عاشقان ماجراجویی
اگر فکر میکنید آران فقط برای افرادیست که به دنبال استراحت و یا به دنبال لذت بردن از مناظر دیدنی هستند سخت در اشتباهید. آران دارای بهترین صخره ها برای صخره نوردی در جهان است. صخره هایی با ارتفاع 300 فوت. جاده های صاف، آب های تمیز و روان به همراه موج های بلند در فصل تابستان میتواند برای دوچرخه سواران و موج سواران بسیار دوست داشتنی باشد. اگر شما علاقه ای به تاریخ یا چگونه به وجود آمدن تمدنها ندارید و به دنبال تجربه هیجان و ماجراجویی هستید میتوانید صخره نوردی را امتحان کنید. صخره های دندانه دار و سنگی آران جزء محبوب ترین جاذبه ها برای صخره نوردان است. اگرچه دیدگاه اکثر مردم به این صخره ها متفاوت است این مکان ها را آرمش بخش میدانند.
6- سرگرمی
همانند مناظر دیدنی و مکان های آرام در آران، مردمِ این جزیره نیز مردمانی میهمان نواز و خونگرم هستند. جزایر آران همچنین دارای رسوم و سنت های غیرمعمولی زیادی هست که میتواند برای بازدیدکنندگان جالب و دیدینی باشد. به خصوص جشنواره تد که در آن بومیان در حالی که لباس کشیش و راهبه ها را به تن دارند در مصرف مشروبات الکی زیاده روی میکنند (نمادین).
نوشتهِ: روهیت آگاروال.
منبع: http://bit.ly/1D9q0KA

برگردان: تهمتن سپهری